CP 690 John Deere
Pamuk Toplama
Makinası
Pamuk Toplama Makinası
CP690
ÖZELLİKLER
 • 13,5 Litre PowerTech™ Commonrail dizel motor
 • 590 hp motor gücü
 • ClimaTrak™ basınçlı kabin ile temiz ve sessiz bir çalışma ortamı
 • 8,5 Km/Saat’e kadar Hasat Hızı ve PRO-16 Toplama Üniteleri
 • Yuvarlak pamuk modülü oluşturucu ile durmaksızın hasat işlemi
 •  Manuel Rowsense Kılavuzluğu, Otomatik Sıra Takip Sistemi

Tek bir kişi, tek bir makine ile… tek başına bir endüstri. Devrim niteliğindeki orijinal kesintisiz hasat modelimiz 7760’ın yerini alan geliştirilmiş CP690 Pamuk Toplama Makinesi sayesinde, pamuk toplama işlerinizde kesintisiz bir hasat artık tüm sektör dahilinde mümkün.

CP690: Tüm pazar genelinde rakipsiz bir yakıt, işçilik ve makine işletimi tasarrufu.

Rakipsiz 590 Beygir Gücü,
Kesintisiz Hasat!
Oynatma Listemiz ile daha fazla videoya ulaşın!


Daha az güç harcayarak daha hızlı, daha verimli hasat

CP690 Pamuk Toplama Makinesi

CP690 Pamuk Toplama Makinesi

 

CP690 yuvarlak modüller

CP690 yuvarlak balyalar

 

CP690 daha fazla verimlilik için kesintisiz hasat teknolojisinin ayrıcalıklı mirasını sürdürüyor. CP690 geleneksel sepetli toplayıcıların aksine kendi yerleşik balya oluşturma sistemini sunuyor, pamuk hasadı sırasında bilindiği üzere gerekli olan römork, balya oluşturucu operatörleri ve tüm yardımcı ekipmanları ortadan kaldırıyor. Yuvarlak bir balya, oluşturucuda yapıldıktan sonra arka taşıma kapısına indirilir, operatörün dönüş sırasında balyayı araziye bırakması için hazırdır, bunların tümü hasat işlemine devam ederken gerçekleşir.

 

CP690 ile pamuk hasadı yapan operatörler arazide hiç beklemek zorunda olmadıkları gerçeğinin tadını çıkarır. Türkiye'deki bir pamuk çiftçisi, "İyi bir pamuk tarlasındayken, ki bu da gerçekten de daha hızlı hareket etmek istediğiniz zaman, standart bir sepetli toplayıcı kullandığınızda bir römork üzerinde beklemeniz gerekiyor. Operatör balya oluşturucuya geri gitmek zorunda, o yükü boşaltmak ve sizi yeniden bulmaya çalışmak zorundadır. Tüm o süre boyunca arazide bekleyerek hiçbir şey yapmıyorsunuz. Verimli değilsiniz. Balyalı makinayla sürekli üretkensiniz. Asla durmak zorunda değilsiniz. Sürekli çalışıyorsunuz ve bu size gün boyunca çok fazla vakit tasarrufu sağlıyor."

 

ARTTIRILMIŞ ÜRETKENLİK

 

Yüksek hacimli üniteler, yuvarlak balya oluşturucu ve yuvarlak balya taşıyıcıyı kullanarak kesintisiz pamuk hasadı yapabilirsiniz. Üniteler pamuğu toplarken oluşturulan yuvarlak balya, koruyucu bir filmle sarılır ve makinenin arka tarafındaki taşıyıcıya iletilir. Taşıyıcı, tamamlanan yuvarlak balyanın taşınarak sıranın sonuna konulmasına olanak sağlar.

 

Yuvarlak balyaların CP690 hasat yaparken oluşturabilmesi, çıkarılabilmesi ve boşaltılabilmesi sayesinde, operatörün boşaltım işlemi yapmasına veya pamuğun römorklara ya da balya oluşturuculara boşaltılmasını beklemesine gerek kalmaz, bunun yerine çalışmaya devam edebilir.

 

DAHA AZ İŞ GÜCÜ

 

Bir üretici balyalı makinanın kendi işlerine getirebileceği işgücü tasarrufları hakkında heyecanlıydı. Mevcut toplama filosunu altı makineden dört makineye düşürmede ve onu destekleyen personel sayısını önemli oranda azaltmada başarılıydı. Geleneksel bir filoyla günde 22 ila 24 kişi çalıştırıyordu, fakat bu sayıyı yedi civarına kadar düşürüldü.

 

DESTEK EKİPMANI AZALTIMI

 

Genelde tüm sepet tipi toplayıcıların, maksimum hasat verimliliği elde etmek için destekleyici ekipman filosuna ihtiyaç duyar:

 • Römorklar
 • Römorklar için traktörler
 • Balya oluşturucu
 • Balya oluşturucu traktörü

Bu iki parça ekipman yuvarlak balyaları dörtlü gruplarda uç uca düzenlemek için kullanılır, böylece balyalar bir balya kamyonu tarafından toplanabilir. Ayrıca üreticiler ve çırçırcılar yuvarlak balyaları açık kasa römorklarda taşıma esnekliğine sahiptir, daha az taşıma maliyeti için yük başına daha fazla ağırlık taşıma imkanı sağlanır. balyalar gündüz veya gece her zaman hazırlanabileceğinden, bir traktör ve balya taşıyıcısı birden çok CP690 Pamuk Toplama Makinesini destekleyebilir.

Destek ekipmanları konusundaki bu tasarruf arazide daha az ekipman ve iş trafiği ile daha az yakıt tüketimi demektir. CP690 yalnızca basitleştirilmiş hasat planı oluşturmaz, üreticilerin giderek kalabalıklaşan yollarda trafik ile uğraşırken oluşan gerginliklerini azaltmaya da yardımcı olur.

 

 

Zorlu koşullarda toplama için daha fazla güç:

CP690 hasat yapma

CP690 hasat etme. CP690 Pamuk Toplama Makinesi yalnızca John Deere'ye ait güçlü bir hasat sistemidir.

 

John Deere Final Tier 4 (FT4) 13.5-L PowerTech™ PSS motoruyla, CP690 en zorlu koşullarda bile yeterli toplama işlemi gücüne sahiptir. İhtiyaç olduğunda daha da mükemmel çıkış için turbo yükleyici tarafından ilave bir 22,4 kW'lık (30 bg) güç artışı oluşturulur. Geleneksel bir sepetli toplayıcı, römorkları bekleyerek, veya bir balya oluşturucuya gidip gelerek boşaltım süresinin yüzde 20'sini ya da daha fazlasını harcayabilir. CP690'ın kesintisiz hasat sistemi, sürücüleri ihtiyaçları olduğu yerde, yani pamuk topladıkları arazide tutar.

Üreticiler motorun gücü yanı sıra CP690 üzerinde tam zamanlı dört tekerlekli tahrik (4WD) ve kaydırmazlık denetimine sahip olmanın eklenmiş faydasından oldukça etkilenmişlerdir. Bu standart özellikler onların, diğer ekipler zeminin kurumasını beklerken hasat işlemi yapmasını sağlar.

Yakıt fulleme

Yakıt doldurma

 

 

Bir operatörün CP690'ı dizel yakıt ile günde sadece bir kez doldurması gerekir. Ayrıca 61 L'lik dizel egzoz sıvısı (DEF) tankı daha uzun gider. CP690, operatörün toplama makinesini kullanırken tankı fullemesine imkân tanıyan 1401 L'lik bir yakıt tankıyla gelir.

 

CP690, bir araziden diğerine geçme vakti geldiğinde 4,4 m  yüksekliğinde yol konumuna geçer. Yaklaşık bir dakikada hasat modundan yol konumuna geçer ve operatörün 27 km/sa hızda kolayca yola çıkmasına izin verir.

 

CP690, ister yaklaşmakta olan bir yağmurun üstesinden gelmeye çalışsın, zorlu çamurlu koşullarda hasat işlemi yapsın isterse de basitçe bir araziden diğerine geçsin operatörlerin güvenebileceği gücü sağlar.

 

Pamuk Lif kalitesini 360 derece koruma ile muhafaza edin:

Geleneksel modül

Geleneksel balya

Sert rüzgarlar ve yağmur birleşimi ister arazide ister çırçır açık deposunda olsun pamuğa hasar verebilir.

 

Yuvarlak modül

 

Yuvarlak balya

Sabit 2.44 m genişliğindeki yuvarlak balyalar ile üreticiler ve çırçırcılar, pamuğu ekin kalitesini azaltabilen emici nemden uzak tutan eşsiz bir şekil oluşturarak 360 derecelik bir koruma elde eder.

 

Balyalar, pamuk lifini ve tohum korumasını sağlayarak CP690'ın yerleşik balya oluşturucusunda üç kat sarılır. Her sarma porsiyonu iki adet doğrusal düşük yoğunluklu polietilen (LLDPE) segmenti içerir. Yuvarlak balyalari birleşik bir şekilde tutmak ve toz ve yağmurdan koruma sağlamak için kuru bir katmanı iki nemli katman takip eder.

 

Çift arka yapışkan sisteme sahip Z-LOCK®, sarmanın konik ucunun sert rüzgarlar ve yağmurda sağlam olduğunu garanti eder.

 

Modül yerleştirme

 

Balya Yerleştirme

Üreticiler yuvarlak balyanın pamuk lifini ve kalitesini muhafaza edebilmesinden etkilenmişlerdir. Bir pamuk üreticisi tüm pamuk tarlasını balyalı pamuk toplama makinesıyla hasat etti. "Düzenli balyalar her uçta, renk açısından derece farklılığı olacak bir ya da iki balyaya her zaman sahip olur ve bazen pamuğun yüzde 10 ila 15'i arasında kayıplar yaşayıp zemine dökülme olur. Eğer düzenli bir balyada 25 cm ila 30 cm arasında bir yağmur suyu varsa, balya kamyonları sadece onu taşımak zorundadır. Ve o pamuk, çırçırlama bittiğinde halen çırçır sahasında durur; aslında ne kadar kaybettiğimizi belirlemek zordur. Yuvarlar balyalarda, bu yıl sıfır kaybımız oldu", dedi.

 

Pamuk kaybı yaşamadan, bu üretici tüm ekinini hasat edebildi ve çırçır fabrikasında çırçırlanmaya hazır şekilde elde edebildi. Bugün piyasada mevcut olan başka hiçbir pamuk hasat sistemi üreticinin tüm ekinini araziden çırçır fabrikasına götüremez.

 

 

Yuvarlak modülleri yükleme

 

Sadece John Deere tarafından sunulan çırçırlama avantajları:

 

Modül kamyoneti yuvarlak modülleri yükleme

balya kamyonu ile yuvarlak balyaları yükleme

 

Çırçır sahasına yuvarlak modülleri boşaltma

Çırçır sahasına yuvarlak balyaları boşaltma

 

 

CP690 Pamuk Toplama Makinesi pamuk üreticisinin en önemli üretim ortaklarından biri olan çırçırcılara avantajlar getirir.

Pamuk çırçırlama sezonu sırasında, çırçırcılar sürekli hareket halindedir. Arazilerden çırçır sahasına hareket eden balyaları koordine ederler. Besleyici zeminine giren pamuğu yönetirler ve birşeyin bozulması halinde çırçırı çalıştırmayı sürdürür. Tüm bunları yaparken, depoya ve en sonunda da fabrikaya gitmeye hazır olan 2180 kg pamuk balyasını çırçırlama ve paketleme için halen yönetmeyi sürdürürler.

Pamuk hasatı sezonunun ortasında, balya kamyonları dönüş sıralarında bulunan pamuk balyalari toplamaya çalışarak günün 24 saati çalışabilirler. Eğer yağmur yağacaksa, balya kamyo sürücüleri planlanmış rotalarını değiştirmek ve pamuğun çırçır sahasına gittiğini garanti etmek için yağmurdan sonra aşılamaz olabilecek arazilere gitmek zorunda olabilir.

Geleneksel balyaları kullanan üreticiler pamuklarını çırçıra almak için yalnızca bir opsiyona sahiptir, bu da geleneksel balya kamyonetidir. Ancak, yuvarlak balyaları bir CP690'dan üreten üreticiler yuvarlak balyaları artırılmış esneklik ve çoklu yöntemlerle hareket ettirebilir.

Çırçırcıların balya kamyonlarının geleneksel bir balya kıyasla dört yuvarlak balya ile aynı miktarda pamuk taşıyamayacaklarından endişe duymalarına gerek yok. Çırçırda kamyon ağırlıklarını karşılaştırırken, sürücülerin araziden teslim ettikleri yük boyutlarında önemli farklılıklar yoktu. Çırçırcılar ve balya kamyon sürücüleri yuvarlak balyalar kendi tesislerinde çırçırlanırken artırılmış nakliye esnekliğine güvenebilirler.

 

 

Yuvarlak modüllerle düz platform römorku

Yuvarlak balyalarla düz platform römorku

 

Çırçır sahası (ıslak geleneksel modüller)

Çırçır sahası (ıslak geleneksel balyalar)

 

 

Araziden çırçır sahasına hareket eden balyalarda artırılmış esneklik çırçırcıların yuvarlak balyalarla elde ettiği uzun faydalar listesinin sadece başlangıcıdır. Yuvarlak balyalar tamamen sarılmıştırlar, arazide veya çırçır sahasındaki pamuk kaybı miktarını en aza indirgerler. Yuvarlak balyaları çırçırlayan bir çırçır için, zeminde kayıp pamuk olmadığından bir temizlik ekibine ihtiyaç yoktur. Zemine oturan geleneksel balyalar zemindeki suyu yok ederken, tam sarılmış balyalar pamuğu araziden çırçır sahasına ve çırçıra kadar kuru tutar.

Çırçırcılar için o miktarda bir tasarruf çırçırın verimliliğini korumaya yardımcı olabilir. Geleneksel balyalara kıyasla yuvarlak balyalardeki daha kuru pamuk eşsiz bir oluşum değildi. Güney ABD'de yapılan çırçır çalışmalarında yuvarlak balyalardaki pamuğun daha iyi dereceler aldığı ve geleneksel şekilli balyalardekilerden önemli oranda daha kuru olduğu saptanmıştır.

Çırçırcılar yuvarlak balyaları çırçırlarken pozitif sonuçlar belirtmiştir. Kompakt, yuvarlak balya tasarımının pamuk kaybını ve kalite indirgemesini azalttığını görmüşlerdir. Oldukça iyi tasarlanmış sarma, çırçıra iletilen lif ve tohum kalitesini koruyan hava ve öğe koşullarına dirençli yuvarlak balyalar sağlar.

Genel olarak çırçırcılar, çırçırda artırılmış verimliliği kolaylaştıran istikrarlı balya boyutu, şekli ve azaltılmış nem seviyelerinden memnundur. Ek olarak, tam dönüştürülebilir sarma, çırçır için bir ekstra gelir olarak geri dönüşümcülere satılabilir.

 

Yuvarlak balya nemini algılama, lif kalitesi arttırır

 

Nem sensörü

 

Nem sensörü

CP690 Pamuk Hasat Makinesindeki nem sensörü, operatörlerin güvenebileceği, iş başında ve gerçek zamanlı nem ölçümü sağlar. Nem sensörü, yuvarlak balya oluşturulurken pamuk nem seviyelerini okuyan yuvarlak balya oluşturucuya monte edilmiştir.

 

Müşteri değeri:

 • Pamuk kalitesini korumaya yardımcı olacak gerçek zamanlı veriler
 • Hasat Kimliği, Cotton Pro'da belgelenen balya nemi
 • Kritik yüzde 9 - 13 nem aralığında sektör lideri doğruluk oranı

 

Çırçırlama değeri:

 • Balya nemi takibi aracılığıyla çırçırlama verimini en üst düzeye çıkarır

 

Çalışma prensibi:

Nem sensörü, yuvarlak balya oluşturma süreci boyunca nem sensörü ile temas halinde olan pamuk tohumunun nemini sürekli olarak ölçer.

 

 

 

Pamuk Toplama Makinası
9970
COPYRIGHT ALL RIGHT RESERVED ( C ) IPSO 2021