Mesajını Gönder, yanındayız...
  ADINIZ, SOYADINIZ
  TELEFON NUMARANIZ
  E-POSTANIZ
  ŞEHİR
  MESAJINIZI YAZINIZ...
İsteğe bağlı PDF ve JPG formatında yükleyiniz
Dosya seçilmedi
IPSO Tarım ile iletişime geçerek danışmak ve bilgi almak üzere sorularınızı iletebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm sorularınızı yanıtlayabilmek için bekliyoruz...
Birlikte daha güçlü bir aileyiz...
IPSO Tarım
Tarım Ekipmanları
Lider Firması
TARLADA İNSANSIZ TRAKTÖR DÖNEMİ!

Her yıl ortalama %10,1 büyüyen ve 2026’ya kadar 20,8 milyar dolara ulaşması beklenen akıllı tarım pazarının son gözdesi insansız traktörler geleceğin tarımına yön verecek. Dünyanın önde gelen tarım makineleri üreticilerinden biri olan ve 160’tan fazla ülkede satılan John Deere’in, cep telefonu üzerinden kontrol edilebilen sürücüsüz traktörleri yıl sonuna doğru piyasaya sürmesi bekleniyor. Tarımsal teknolojide bir devrim olarak nitelendirilen sürücüsüz traktörlerin tarıma yeni bir boyut kazandıracağı düşünülüyor. Konuyla ilgili açıklama yapan John Deere’in Türkiye distribütörü IPSO Tarım'ın Genel Müdürü Özgür Barış Eryüz şunları söylüyor: “Teknolojik gelişmeler hayatın her alanına olduğu gibi tarıma da yön vermeye başladı. Tarımda amaç her zaman en yüksek verimi elde etmek ki yeni yazılım ve donanımlar sayesinde bu artık daha da kolay. 2022’nin sonuna doğru üreticilerle buluşturacağımız tam otonom sürücüsüz traktörler sayesinde en yüksek verimi almak daha da kolaylaşacak” dedi.

“İnsansız traktörler sahaya iniyor”

Tarımda küresel bir merkez olmanın tarım teknolojilerini etkin bir şekilde kullanmaktan geçtiğini ifade eden Özgür Barış Eryüz şunları söyledi: “Günümüzde teknolojinin etki etmediği sektör neredeyse kalmadı. İnsansız hava araçları, GPS sistemleri ve daha birçok teknolojik uygulama çevre dostu olmasının yanı sıra, yüksek kâr olanağı da sağlıyor. Yaşamın sürdürülebilmesi için hayati önem taşıyan tarım sektörü de teknoloji sayesinde insanlığa daha kolay, daha hızlı ve daha verimli hizmet etmeye başladı. Yüz yıl öncesine kadar sabanla yapılan işlemler artık bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz makinelere evrildi ve artık insansız traktörler tarlaya indi. Böylece hava ve su gibi doğal kaynaklar artık daha iyi yönetiliyor, toprak daha az kayıpla işleniyor.”

Cep telefonuyla tüm tarla sürülebilecek

“John Deere 2019 yılından bu yana yeni nesil traktör modeli üzerinde çalışıyor. Donanım ve yazılım paketi kısa süre önce hazır hale geldi, ilk modeller yıl sonunda üretilerek piyasaya sunulacak. Bu sayede sürücüsüz traktörler cep telefonu yardımıyla tüm tarlayı uzaktan sürebilecek. Bunun için üreticinin makineyi tarlaya taşıması ve otonom çalışma için yapılandırması yeterli. Tarla sürerken tüm işlemler 2,5 cm’ye kadar hassasiyetle yapılabileceği gibi uyarı sistemi sayesinde traktörün yakıtı azaldığında ve sürme işlemi tamamlandığında üreticiye bildirilecek. Ayrıca canlı video ve görüntünün yanı sıra çeşitli veri ve ölçümlere erişim sağlanacak. Bir arıza durumunda ise çiftçi ve teknik ekip uyarı sistemi ile uzaktan bilgilendirilecek ve böylece makinenin performansının optimize edilmesi için gerekli müdahaleler yapılabilecek.”

John Deere ve IPSO Tarım Hakkında

Dünyanın en büyük tarım makineleri üreticilerinden biri olan ve 160’tan fazla ülkede satılan John Deere’in Türkiye distribütörlüğünü yürüten IPSO Tarım, ülke geneline yayılan servis ağı sayesinde, traktörden hasat makinelerine, yedek parçadan saha servisi ve hassas tarım teknolojilerine uzanan pek çok alanda üstün kaliteli hizmetler sunuyor. John Deere’in Avrupa’daki en büyük bayisi olarak faaliyet gösteren IPSO Tarım aynı zamanda Hırvatistan, Macaristan ve Romanya’da 20 yılı aşkın süredir birçok markanın bayiliğini yapıyor.

COPYRIGHT ALL RIGHT RESERVED ( C ) IPSO 2021